Vintage Beauty na festivalu

Doprovodným programem na bluegrassovém festivalu Chabařovická Struna na prvním a drihém ročníku byl Martin Mikuláš s projektem Vintage Beauty. Jde o sbírku hudebních nástrojů, které povětšinou pocházejí ze zlaté éry americké produkce. Některé jsou na prodej. Smyslem projektu Vintage Beauty je přinášet radost nejen sběratelům samotným, ale o estetickou i zvukovou krásu těchto nástrojů se podělit i s ostatními a proto na nočním jam sessionu na festivalu Chabařovická struna byly jamujícím muzikantům například tyto skvosty k dispozici:

Předválečné banjo Prewar Gibson Mastertone PB 7 Flathead (1939). Vynikajícístav, javorový rezonátor v tabákově hnědém laku mé vnější dlabanou masivní desku a rovný vnitřek, původní javorový čtyřstrunný krk má vykládání dělenými „motýlky“.

Gibson Granada (1928) s toneringem Huber.

 Kytara Martin D 21 (r.v. 1960) ozvučná deska ze smrku Sitka, překrásně zbarvený palisandr na lubech a zadní desce, 14- ti pražcový mahagonový krk, 20-ti pražcový palisandrový hmatník s perleťovým vykládáním.

Banjo Paramount Original pětistrunné Styl C (cca 1921) kompletně originální stav. Mahagonový krk a rezonátor, zdobné dřevěné vykládání na krku, rezonátoru a vnitřku korpusu, palisandrový hmatník s komplikovaným vyřezávaným vykládáním, dekorativní vykládání na hlavě, vyřezávaná patka krku a zadní strana hlavy.

Original Flathead pětistrunné banjo Gibson Mastertone (1970). Srdcem nástroje je původní předválečný pozlacený flathead tonering s vysokým profilem, 20ti otvory a gravírováním dle stylu 6.

Banjo Gibson Style 11 pot (mid 1930s). Barevný javorový korpus, poniklované kovové části včetně jednodílné slitinové flange.

Kytara Martin D 18 (1980) Smrková ozvučná deska, mahagonové luby a zadní deska, 14-ti pražcový mahagonový krk, 20-ti pražcový palisandrový hmatník s tečkovým vykládáním, šířka ořechu je 1 11/16 palce, menzura 25,4 palce, palisandrová kobylka s kostěným sedlem, černý pickguard, černé lemování těla, chromované mechaniky Grover Rotomatic. Původní lak.

Zde je odkaz na webové stránky projektu Vintage Beauty:
www.vintage-beauty.com

Martin Mikuláš

Dětský herec, dnes podnikatel Martin Mikuláš se před kamerou prosadil na přelomu 70. a 80. let. Když mu bylo deset let, pro hlavní dětskou roli do televizního filmu ZLATÍ ÚHOŘI (1979) si jej vybral režisér Karel Kachyňa. Stejný režisér jej pak obsadil i do svých dalších filmů LÁSKY MEZI KAPKAMI DEŠTĚ (1979) a CUKROVÁ BOUDA (1980). Souběžně začal Martin Mikuláš účinkovat v dětském televizním pořadu STUDIO KAMARÁD, diváci si jej dobře pamatují i jako neposlušného žáka Kozelku v seriálu ARABELA (1980).
Z věku vhodného představitele dětských rolí Martin Mikuláš rychle vyrostl a ve filmu V ZÁMKU A PODZÁMČÍ (1981) podle literární předlohy Boženy Němcové jej nahradil jeho mladší bratr Marek (*1972).

Martin Mikuláš vystudoval gymnázium s jazykovým zaměřením a díky šermu, k němuž jej od dětství vedl otec, desetinásobný mistr republiky, pak zamířil na Tělovýchovnou fakultu Univerzity Karlovy. Do světa filmu se díky jazykovým znalostem později ještě vrátil jako tlumočník a asistent produkce. V současnosti se Martin Mikuláš věnuje podnikání a s vlastní agenturou ISA zajišťuje organizování sportovních akcí.
Narodil se v roce 1968 v Praze. Odmalička zkoušel zpívat a miloval nahrávky Rangers, Greenhorns a KTO. První kytaru dostal za vysvědčení na konci první třídy, ale hrát začal až o něco později. První vážnější hudební pokusy proběhly s rodinnou kapelou, se kterou jsme vystupovali pro známé a kamarády, byla to spíš taková atrakce. Někdy na gymnáziu se začal učit na banjo, protože ho začal velmi zajímat styl zvaný bluegrass. V roce 87 založil spolu s bráchou Markem skupinu Vabank, s kterou začal pravidelně vystupovat. V devadesátých letech učinkoval v různých bluegrassových kapelách, z nichž nejznámější byly formace s ikonou české scény Petrem Kůsem - Quartet a Fámy. Martin je hlavním zpěvákem BlueGroundu, hraje na doprovodnou kytaru a banjo. Moc rád zpívá anglicky, protože to k country patří.
Martin má rodinu a v současnosti bydlí v Čerčanech. Baví ho téměř jakýkoliv sport, což mu zabírá skoro veškerý volný čas. Rád si zajde na pivo, má rád dobré jídlo a víno.

 

Contact webmaster: Ivča Danešová