Průcha Bluegrass Instruments

Doprovodným programem 1 a 2 ročníku byla prodejní výstava hudebních strunných bluegrassových nástrojů Průcha Bluegrass Instruments

Průcha Bluegrass Instruments je pojmem v bluegrassovém světě, protože jako jediní si veškeré díly na stavbu banja zajišťuje vlastní výrobou. V době  kdy Jaroslav začal banja stavět, díly na banjo se nedaly sehnat. Proto si je musel, jako učeň nástrojař, vyrábět sám. Postupem času se podařilo prorazit i na americký trh a díly, společně s Vláďou Ptáčkem a Pavlem Krištůfkem, začali dodávat všem známým výrobcům banj. Je víc než pravděpodobné, že přestože Váš nástroj má na hlavě logo jiné známé firmy, ať už americké či české, většina kovových dílů je vyrobena právě firmou Průcha Bluegrass Instruments. Časté cesty do USA, dnes již minimálně třikrát do roka, návštěvy u všech  známých výrobců, to je ta nejlepší škola, impuls a motivace pro další práci. Význačného uznání se dílně Průcha Bluegrass Instruments dostalo  formou pozvání na privátní akci majitelů předválečných hudebních nástrojů - Festival Banjothon (Tennessee). V rámci této cesty ,v lednu 2010, se svým synem a přáteli navštívili i Jimiho Millse , který  jim  ochotně ukázal sbírku svých „prewar“ nástrojů. Zastávka u Geoffa Stellinga, dnes již dlouholetého přítele, byla samozřejmostí a milým završením této cesty. Při prvním setkání vám nástroj v zámoří pochválí každý, když ale slova uznání slyšíte po více jak dvaceti letech, to už něco znamená! Dnes již skoro magická tisícovka nástrojů značky Průcha, banj a mandolín, je známá po celém světě. Mnoho českých hráčů na nástroje Průcha hrálo nebo hraje. Dlouhá léta to byl Luboš Malina, Sváťa Koťas, Jarda Jahoda. Dnes  Vláďa Ptáček, Jiří Kliment, Martin Fridrich, Evžen Lovecký, Míra Horňák, velký talent Pavel Zícha z Nové Sekce, Petr Vošta a mnoho dalších...
Banja z dílny Jardy Průchy si našly významné spokojené majitele i v zahraničí: Peter Schwimmer, Brendon Green, Peter Wernick, Bela Fleck, Greg Caihill, Richard Brown, Alison Brown...

Cílem Průcha Bluegrass Instruments je, aby byli spokojeni začátečníci i výborní muzikanti . Pokud si chcete pořídit dobrou mandolínu nebo perfekní banjo určitě si vyberete.

Jaroslav Průcha

Jaroslav Průcha je zakladatel a majitel firmy Průcha Bluegrass Instruments. Do zvuku banja se zamiloval jako malý skaut u táborového ohně. V té době byla country a bluegrassová hudba pro mnohé symbolem svobody, lásky a vlastenectví. Pětistrunné banjo bylo pro  čechoslováky něčím novým,  exotickým  s nádechem magického kouzla. Banjo zvukem i tvarem učarovalo i Jardovi. Tehdy se 5-strunné banjo nedalo koupit. Jako mnoho dalších se tedy rozhodl  Jarda  si banjo vyrobit sám. V roce 1974, bez nákresu nebo plánu, zkušeností, pouze s několika fotografiemi a za vydatné podpory svého otce Jarda  vyrobil  své  první 5-strunné banjo.
Později navštívil koncert tehdejší ikony country a bluegrassu scény „Greenhorns“. Tam poprvé viděl prstýnky jako nezbytný doplněk každého banjisty!
Když se vrátil z koncertu domů, vzal si starou plechovku a své první prstýnky z ní vystříhal. To bylo ono, konečně banjo znělo tak jak mělo!
Poté, co první banjo prodal, rozhodl se vyrobit další a pokusit se o lepší vzhled a zvuk. Dnes po více jak 30 letech jsou banja jeho vlastního designu jedny z nejuznávanejších a stále vyzařující kouzlo prvotního omámení, které bylo na počátku zrodu firmy.
Jako jeden z mála je tím, komu se jeho koníček stal i prací. Své první banjo koupil zpět a stále jej vlastní jako připomínku svého počátku. Stejný osud má i nedávno objevené banjo č. 2.
Jaroslav Průcha je nadšený stavitel, stejně jako hráč. Ze všeho nejradši má a sám hraje scruggs styl. Jeho bluegrassová kapela  H P S K . Její neobvyklé jméno je sestaveno z iniciál příjmení jejích členů. Více na www.sweb.cz/hpsk.

 

Contact webmaster: Ivča Danešová