Chabařovice

Město Chabařovice se nachází v okrese Ústí nad Labem, kraj Ústecký, u soutoku Ždírnického a Podhorského potoka pod východní částí Krušných hor. V latinských textech Chabrouicz, Kagrwicz, Cagarwicz; v německých Karbitz, Carwitz. Na městečko byla povýšena r. 1520. Historické jádro je městskou památkovou zónou. Původně slovanská osada ležící při tzv. Srbské stezce, se stalo městem v 16. stol. Značnou část obyvatel tvořili němečtí staro-usedlíci, o čemž svědčí i německý název Kagrniz.

zdroj informací: wikipedie.cz

www.chabarovice.cz

Turistika:

Okolní krajina láká k výletům do Tiských stěn, do sportovního areálu Zadní Telnice, ale i k výletům lanovkou na Komáří vížku a odtud po hřebenech Krušných hor do Adolfova nebo na Cínovec.

 

Sport:

Přírodní koupaliště s písčitou pláží, volejbalové hřiště, stolní tenis, půjčovna loděk a kol, možnost rybolovu v okolních rybnících .  V Chabařovicích se nalézá Moto Areál Chabařovice, kde se konají pravidelně závody motorek a aut. www.motoareal.cz

 

Kultura:

Město Chabařovice je sponzorem bluegrassového festivalu Chabařovická Struna 2011, 2012 a 2013.

Historie:

Počátky stálého osídlení se datují do 11. století. Za nejstarší písemnou zmínku o osídlení místa je považován seznam farních kostelů pražské arcidiecéze z roku 1352, kde je uvedena ves Kagrnitz jako poddanská ves panství Rýzmberg. Název Chabařovice se ustálil koncem 15. století, německý název byl Karbitz. V roce 1520 byly Chabařovice zmiňovány jako městečko s právy vaření piva a výroby sladu. Ferdinand I. Habsburský v září 1549 udělil právo užívání městského znaku (lva na skále mezi dvěma branami) a pečetění zeleným voskem. Uhlí bylo v okolí města objeveno v roce 1774.

Muzea:

Soukromé muzeum kávových mlýnků - 9. května 322
Muzeum města Chabařovice - Husovo náměstí 3

 

Pamětihodnosti:

Barokní kostel Narození P. Marie,  jejž zdobí obrazy Petra Brandla.
Kaple sv. Jana Křtitele a Mariánský sloup ze 17.století.

Ubytování:

Přírodní koupaliště:

Ubytování ve tří a čtyřlůžkových chatkách (celkem 118 lůžek), centrální sociální zařízení s teplou vodou, možnost občerstvení i celodenního stravování, možnost parkování obytných přívěsů (k dispozici el. přípojky) a volné stanování.

Contact webmaster: Ivča Danešová